Ocena samochodu: Citroen XM

nadwozie:
HATCHBACK 5 drzwiowy
generacja:
1997-2000
rodzaj silnika:
diesel
pojemność silnika:
2446
rodzaj:
osobowy
wersja:
2.5D Exclusive
rok produkcji:
1999
przebieg:
240000
ocenia:
Klaten
kierowca od lat:
8
miał dotychczas:
3 samochody
   ocena łączna:

4.50

   czy warto kupic ten model:
TAKOcena szczegółowa
Prowadzenie
Oceny prowadzenie
5.00
Silnik
Oceny silnik
4.00
Komfort jazdy
Oceny komfort jazdy
5.00
Jakość i awaryjność
Oceny jakość i awaryjność
4.00
Zużycie paliwa:
Rodzaj paliwa:
Zużycie paliwa - olej napędowy
średnie spalanie po mieście:
8.0 [l/100km]
średnie spalanie w trasie:
6.5 [l/100km]
Zalety:
zaleta
Ergonomiczność - wnętrze rewelacyjnie zaprojektowane, wszystko co trzeba pod ręką
zaleta
Ekonomiczność - jak na tak duży silnik średnie spalanie rzędu 7l/100km uważam za całkiem niezłe (przy średnio dynamicznej jeździe)
zaleta
Komfort - nic dodać nic ująć - skórzane fotele niezwykle wygodne i podgrzewane,klimatronik i hydrauliczne zawieszenie, które po prostu połyka dziury na drogach
zaleta
Jakość wykonania elementów wyposażenie. W starszych wersjach do 98' wszystkie ozdobne elementy były drewniane. Później niestety citroen odszedł od tej koncepcji i zastąpił bardzo ładnym tworzywem drewno-podobnym. wszystkie plastiki bardzo dobrze spasowane ogólnie rewelacja.
zaleta
Przestrzeń - XM to naprawdę duży samochód. Pasażerowie z tyłu mają ogrom miejsca nawet po odsunięciu przednich foteli maksymalnie do tyłu. Bagażnik trochę ucierpiał przez to pojemnością ale nadrabia po złożeniu tylnej kanapy.
Wady:
zaleta
W silniku 2,5 TD niezbyt wydajny układ chłodzenia przez co jeśli się zaniedba wymiany oleju, płynu, filtrów itp. a silnik się katuje jest prawie pewne, że poleci głowica.
zaleta
W tym samochodzie szczególną uwagę należy zwrócić na regularną konserwację silnika i zawieszenia. Polega to na niczym innym jak na wymianie płynów , filtrów, oleju zarówno silnika jak i zawieszenia (LHM) oraz sprawdzaniu stanu sfer zawieszenia raz na 2 lata.
Podsumowanie:

Latające żelasko

Latające żelazko tak niektórzy go nazywają choć dla mnie wygląda jak prom kosmiczny :) Sylwetka tego samochodu na pewno zwróci uwagę każdego. Ogólnie o XMka trzeba szczególnie się troszczyć, ale jeśli się wkłada w niego trochę serca to i samochód odwdzięcza się bezawaryjną jazdą. POLECAM ;)