Ocena samochodu: Alfa Romeo MiTo

nadwozie:
HATCHBACK 3 drzwiowy
generacja:
2008-
rodzaj silnika:
benzynowy
pojemność silnika:
1368
rodzaj:
osobowy
wersja:
1.4 TB 120KM Distinctive
rok produkcji:
2009
przebieg:
75000
ocenia:
Grzegorz
kierowca od lat:
20
miał dotychczas:
5 samochodów
   ocena łączna:

4.75

   czy warto kupic ten model:
TAKOcena szczegółowa
Prowadzenie
Oceny prowadzenie
5.00
Silnik
Oceny silnik
4.00
Komfort jazdy
Oceny komfort jazdy
5.00
Jakość i awaryjność
Oceny jakość i awaryjność
5.00
Zużycie paliwa:
Rodzaj paliwa:
Zużycie paliwa - benzyna
średnie spalanie po mieście:
8.5 [l/100km]
średnie spalanie w trasie:
6.5 [l/100km]
Zalety:
zaleta
Poprawia samopoczucie. Wsiadając do auta klimat wnętrza (detale, kolory, formy, wygoda,etc) poprawia nastrój ! Bardzo przyjemne wnętrze, wygodne fotele i ergonomia - mam ok. 174 cm wzrostu siedząc wygodnie w fotelu bez odrywania pleców od niego mam swobodny dostęp do wszystkich przycisków (w innych samochodach różnie to bywało)
zaleta
Wyposażenie. Takie systemy jak D.N.A., Q2(efekt blokady dyferencjału) - to w tej klasie auta to ewidentne zalety. Pozostałe systemy są już częściej spotykane w autach tego segmentu, więc nie będę się rozpisywał, nie mniej jednak bogactwo mechanizmów poprawiających bezpieczeństwo jazdy i komfort to zdecydowany plus.
zaleta
Tanie części. Nie znam tematu z praktyki, ale kiedyś porównywałem na cenniki różnych usług serwisowych różnych marek, wyszło, że MiTo jest jednym z najtańszych w serwisowaniu. Wiele części z Fiatów pasuje do mito.
zaleta
Trwałość. Alfa ma ogólnie złą opinię i solidnie sobie na nią zapracowały poprzednie pokolenia. MiTo mnie nie zawiódł. Przestrzegam by zrobić przeglądy na czas i wymieniać elementy, które się zużywają. Na gwarancji wysiadł mi 1 xenon - wymienili bez gadania.
zaleta
Świetny system nagłośnienia.
Wady:
zaleta
Spalanie. Spalanie PB w trasie przy bardzo spokojnej jeździe jest jeszcze w miarę ok. ok. 6,6 l/100. Natomiast jazda wi mieście to już spalanie ok. 8-9 l./100 Przypominam, że to silnik 1,4L a auto waży tylko nieco ponad tonę. To wartość zdecydowanie za wysoka. Dlatego przerabiam na gaz. W Gdańsku instalacja LandiRenzo kosztuje mnie ok. 2 500pln.
zaleta
Auto ma inne niedogodnoiści, ale są one konsekwencją wyboru przez kupującego, dlatego o nich nie piszę. Np. jeśli ktoś decyduje się na małe auto to pisanie, że wadą auta jest zbyt mała pojemność bagażnika, lub zbyt mało miejsca na tylnych siedzeniach jest nieporozumieniem.
Podsumowanie:

Warto.

"Alfy kupuje się sercem nie rozumem" - MiTo pokazuje, że to już na szczęście coraz mniej prawdziwa teza i pisze nową "Alfę kupuje się sercem i rozumem". Auto daje dużą radość z jazdy nawet przy 120 konnym silniku. Stylistyka wnętrza otula komfortem i raduje oko, a bryła karoserii - to oczywiście kwestia gustu, hmmm trudno nie pieścić jej wzrokiem... Do tego świetnie wyprofilowane siedzenia z regulacją lędźwiową powoduje, że nawet długa podróż (ponad 1200 km.) nie męczy. Wysiadałem z aut wyższych segmentów dużo bardziej zmęczony. Kupiłbym ponownie.